Aktualności  (pokaż wszystkie)
20 sierpień 2015, 14:41

Wyłączenie Panelu Wnioskodawcy Programu Równać Szanse!

Informujemy, że od dnia 25-go sierpnia 2015 r., od godziny 7.00 do dnia 26-go sierpnia 2015 r., do godziny 6.59 zostanie wyłączony Panel Wnioskodawcy, a przez to nie będzie możliwe podejmowanie żadnych aktywności związanych z rozliczeniem i obsługą dotacji przez Grantobiorców. więcej
19 sierpień 2015, 14:57

Już 26 sierpnia ogłaszamy Regionalny Konkurs Grantowy!

W środę, 26 sierpnia Polska Fundacja Dzieci i Młodzież ogłosi Regionalny Konkurs Grantowy Programu Równać Szanse 2015! więcej
19 sierpień 2015, 11:45

Szkolenia "Jak napisać wniosek w Programie Równać Szanse"!

Zapraszamy do udziału w szkoleniach "Jak napisać wniosek w Programie Równać Szanse". Szkolenia odbędą się we wrześniu w 5 największych miastach Polski. więcej
19 sierpień 2015, 10:59

Szkolenie z wykorzystania nowoczesnych technologii dla koordynatorów RS.

Po raz kolejny ogłaszamy rekrutację na szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji uczestniczących przynajmniej raz w Programie Równać Szanse. więcej
5 lipiec 2015, 16:47

Zakończyło się Szkolenie Młodzieżowych Liderów!

Zakończyło się Szkolenie dla Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse! więcej
Idea Programu

Największą wartością naszego kraju są ludzie. Traktowani nie jako anonimowe „zasoby ludzkie”, ale jako osoby zdolne z powodzeniem wprowadzać ważne i pożądane zmiany społeczne. To kapitał, na który składają się miliony otwartych umysłów konkretnych osób z ich marzeniami, ambicjami i świadomie budowanymi planami życiowymi. Dlatego tak ważne jest, by dać młodym ludziom szansę poznania siebie i możliwości, które stwarza im życie. Dlatego powstał program „Równać Szanse”. Bo młodzi ludzie są sobie równi pod warunkiem, że mają taką samą szansę rozwinięcia skrzydeł, czyli właśnie taką samą szansę na dobry start w dorosłe życie.

 

Polska to, poza dużymi miastami, tysiące małych miejscowości, w których silne więzy pomiędzy ludźmi, sąsiedzka pomoc, czy jasne reguły działania, to atuty społeczności lokalnej i jednocześnie solidna podstawa wychowania młodego człowieka. Zwłaszcza teraz, gdy zmiany w naszej rzeczywistości są tak dynamiczne, warto nauczyć się, jak czuć się równie dobrze, co we własnej, rodzimej grupie, w każdej nowopoznanej społeczności. Chodzi bowiem o to, by działać świadomie i kreatywnie, niezależnie od tego, kogo spotykamy na swojej drodze, gdzie się znaleźliśmy i z jakimi sytuacjami mamy tam do czynienia. To „nowe” może spotkać młodego człowieka na drugim końcu Polski, ale może się pojawić i w jego najbliższej okolicy. Życie wymaga od nas tego, abyśmy „z marszu” wchodzili w zupełnie nowe role. To przede wszystkim wspaniała okazja, by sprawdzić, co może być dla nas dobre na teraz, a potem na start w dorosłość. Bezpieczną, dostatnią, ale i ciekawą – taką, jak sobie wymarzyliśmy.

 

W programie „Równać Szanse” nie chodzi nam o to, by młodzież z małych miejscowości przygotować do życia w mieście, bo nie miasto jest tu szczególną wartością, lecz niezależność w świadomym, opartym na rzetelnej wiedzy, wyborze, którego dokonuje młody człowiek. Bo już wie, że tak samo pewnie jak w swojej okolicy, mógłby czuć się gdziekolwiek i z kimkolwiek. Bo już wie, że również w swojej okolicy mógłby robić coś nowego, niezwykłego, ważnego.

 

Wiemy dobrze, że do każdego z nas należy ostateczna decyzja czy wykorzystamy szansę w życiu. Niemniej jednak, o ile w bardzo dużych społecznościach, w których aż roi się od nowych kontaktów, sytuacji, ról i relacji, młody człowiek całą paletę szans do wyboru ma często podaną jak na talerzu, o tyle w małych miejscowościach warto tworzyć mu ciekawe okazje do „sprawdzenia się” w tym, czego dotąd nie odnalazł, nie wybrał, nie doświadczył. O to chodzi w „Równaniu Szans”.

 

Wyobraźmy sobie udany projekt realizowany w ramach Programu „Równać Szanse”. Pasjonująca inicjatywa, której dotąd w okolicy nie było, to przecież nowa sytuacja, która stwarza niedostępne dotąd możliwości. Z kolei autentyczne, a nie odgórnie sterowane, zaangażowanie młodych ludzi w ten projekt, to przecież być może pierwsza w ich życiu szansa sprawdzenia „czy równie fajnie jest robić coś innego, niż dotąd robiłem” oraz na nawiązanie współpracy z nowymi ludźmi w różnych zespołach zadaniowych. To przecież treść naszej aktywności zawodowej. Stąd czerpiemy tak dużo satysfakcji. Stąd wiemy, że potrafimy dobrze radzić sobie z tak różnymi ludźmi  i sytuacjami. Bo posiadamy to, co socjologowie nazywają umiejętnościami społecznymi. Niezależnymi od tego, gdzie się znaleźliśmy i z kim mamy do czynienia. Program „Równać Szanse” powstał właśnie po to, by młodzi ludzie z małych miejscowości mieli możliwość zdobycia jak najbardziej wszechstronnych umiejętności społecznych.

 

Pamiętajmy, że mała miejscowość, to nasza mała ojczyzna. Zdarza się niestety, że w wielu miejscach niedomagająca i rozdarta za sprawą uwarunkowań historii, na które lokalna społeczność nie miała żadnego wpływu. Ale właśnie dlatego tak ważna jest aktywność wszystkich tych, którzy mogą znacząco wpłynąć na jakość naszego życia. Wpłynąć wspólnie, bo do naszego programu zapraszamy obok organizacji pozarządowych, także lokalne instytucje kultury. Razem mamy szasnę dokonać realnej zmiany społecznej, rozwiązać lokalny problem w ten sposób, by łatwiej było wszystkim – od zwykłych mieszkańców po lokalną władzę, której mamy obowiązek służyć pomocą.

 

Pragniemy, by dzięki Programowi „Równać Szanse” młody człowiek poznał swe możliwości, wykorzystał możliwości swego otoczenia i szeroko rozwinął swe skrzydła na całe życie. Pragniemy też, by przy tej okazji lokalna organizacja bądź instytucja, zdobyły prawdziwy kapitał zaufania jako „te, które rozumieją młodych ludzi i skutecznie rozwiązują ich problemy”. Zwiększając szanse rozwoju człowieka oraz zwiększając efektywność wspierających go organizacji, wzbogacamy w ten sposób całą społeczność, okolicę, region, kraj.

Cel Programu "Równać Szanse"

Konkursy dotacyjne

W tym dziale znajdą się informacje dotyczące aktualnej oferty konkursowej Programu.

Projekty modelowe

Zapraszamy do zapoznania się z Projektami Modelowymi Programu "Równać Szanse".

Kalendarium

Sprawdź co wydarzy się
w Programie "Równać Szanse" w 2015 r.