Aktualności  (pokaż wszystkie)
20 sierpień 2015, 14:41

Wyłączenie Panelu Wnioskodawcy Programu Równać Szanse!

Informujemy, że od dnia 25-go sierpnia 2015 r., od godziny 7.00 do dnia 26-go sierpnia 2015 r., do godziny 6.59 zostanie wyłączony Panel Wnioskodawcy, a przez to nie będzie możliwe podejmowanie żadnych aktywności związanych z rozliczeniem i obsługą dotacji przez Grantobiorców. więcej
19 sierpień 2015, 14:57

Już 26 sierpnia ogłaszamy Regionalny Konkurs Grantowy!

W środę, 26 sierpnia Polska Fundacja Dzieci i Młodzież ogłosi Regionalny Konkurs Grantowy Programu Równać Szanse 2015! więcej
19 sierpień 2015, 11:45

Szkolenia "Jak napisać wniosek w Programie Równać Szanse"!

Zapraszamy do udziału w szkoleniach "Jak napisać wniosek w Programie Równać Szanse". Szkolenia odbędą się we wrześniu w 5 największych miastach Polski. więcej
19 sierpień 2015, 10:59

Szkolenie z wykorzystania nowoczesnych technologii dla koordynatorów RS.

Po raz kolejny ogłaszamy rekrutację na szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji uczestniczących przynajmniej raz w Programie Równać Szanse. więcej
5 lipiec 2015, 16:47

Zakończyło się Szkolenie Młodzieżowych Liderów!

Zakończyło się Szkolenie dla Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse! więcej
20 kwiecień 2015, 15:32

Wywiad z Anną Akus

Imię i nazwisko: Anna Akus

 

 

Organizacja: Biblioteka Miejska w Szczuczynie

 

 

Zawód/Wykonywane zajęcie: Młodszy bibliotekarz

 

 

Skąd pomysł na Program „Równać Szanse” w Szczuczynie?

Nasz zespół pracuje ze sobą stosunkowo krótko. Od początku stawiamy na rozwój młodzieży, dlatego też idea Programu Równać Szanse doskonale wpisuje się w nasze potrzeby.

 

 

Od kiedy jesteście z programem i co się już udało?

Jesteśmy z programem już drugi rok i w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego realizujemy kolejny projekt. Uważam, że pierwszy mimo tego, że debiutancki okazał się dużym sukcesem. Został dobrze przyjęty w lokalnym środowisku, a młodzież, która brała w nim udział dobrze się bawiła i przy okazji wiele się też nauczyła.

Do drugiego projektu zgłosiła się grupa młodzieży, która ze spotkania na spotkanie zaskakuje mnie swoją pomysłowością, spontanicznością i zaangażowaniem - myślę, że to już jest sukces.

 

 

Co wg Pani odróżnia program RS od innych programów skierowanych do młodzieży?

Program Równać Szanse nie jest szablonowy. Daje młodym ludziom wolną rękę, pobudza do działania i realizacji nawet najbardziej zwariowanych pomysłów.

 

 

Skąd czerpiecie pomysły na projekty?

Pomysły przychodzą do nas same, ponieważ wynikają z naszej działalności oraz potrzeb społeczeństwa.

 

 

Jak wg Pani powinna wyglądać rola koordynatora projektu, aby Młodzi odnieśli sukces?

Moim zdaniem koordynator powinien wspierać pomysły młodych ludzi i pomagać im
w dochodzeniu do wyznaczonych celów, pamiętając o tym, że to młodzież gra pierwsze skrzypce.

 

 

Co Panią najbardziej zaskoczyło w trakcie realizacji projektów?

Przede wszystkim kreatywność i fantastyczna współpraca z młodzieżą, a także ciepłe przyjęcie i wsparcie lokalnej społeczności. Mile zaskoczyła mnie również otwartość
i pomoc pracowników Programu Równać Szanse.

 

 

Co najbardziej porywa młodzież w projektach?

Moim zdaniem swoboda działania i realizacja ich własnych pomysłów.

 

 

Korzystała Pani z oferty szkoleń dla koordynatorów, jakie wrażenia?

Byłam już na dwóch szkoleniach. Jestem pod dużym wrażeniem sposobu przeprowadzania szkoleń i kompetencji trenerów. Poza tym za każdym razem można tam spotkać wielu ciekawych ludzi i wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami.

 

 

Biblioteka powoli przestaje być miejscem tylko wypożyczania książek, to zaczyna być coś więcej, jak to jest w Szczuczynie?

Od kilku lat łamiemy stereotyp biblioteki działając pod hasłem „Biblioteka Miejska w Szczuczynie to nie tylko książki”. Realizując to hasło prowadzimy szeroko pojętą działalność kulturalno-oświatową, od akcji krwiodawstwa po duże ogólnopolskie konferencje naukowe. Nasza aktywność doprowadziła do tego, że jesteśmy instytucją rozpoznawaną i docenianą w regionie, województwie, a nawet w Polsce.

 

 

Jakie plany dalej?

Ze środków ministerialnych budowana jest nowa siedziba naszej biblioteki, bardziej przestronna i dająca dużo więcej możliwości. Od 01.01.2016r. zaczniemy tam pracować, wiąże się to z przeprowadzką i zagospodarowaniem dużo większej, jak wspomniałam, przestrzeni. Mamy już też pomysły jak zagospodarować tę przestrzeń.

 

 

Gdyby miała Pani zarekomendować program innym osobom i organizacjom to co by Pani powiedziała?

Zachęcam wszystkich do skorzystania z szansy, jaką daje ten program, ponieważ umożliwia on wszechstronny rozwój młodzieży, która jak wiadomo, w małych miejscowościach ma niewielkie perspektywy na realizację swoich pomysłów.

Program ten, to też możliwość zdobycia dodatkowych kompetencji i umiejętności przez koordynatorów. Mój dwuletni udział w programie  upewnił mnie, że są instytucje dzięki którym można realizować ciekawe projekty.

 Samo złożenie i rozliczenie wniosku nie sprawia wielu problemów. Moim zdaniem liczy się przede wszystkim dobry pomysł. Poza tym pracownicy Programu Równać Szanse są przyjaźni, oraz otwarci na różne, nawet najdziwniejsze pomysły i przedsięwzięcia. Zawsze służą radą i dobrym słowem.

 

Cel Programu "Równać Szanse"

Konkursy dotacyjne

W tym dziale znajdą się informacje dotyczące aktualnej oferty konkursowej Programu.

Projekty modelowe

Zapraszamy do zapoznania się z Projektami Modelowymi Programu "Równać Szanse".

Kalendarium

Sprawdź co wydarzy się
w Programie "Równać Szanse" w 2015 r.