Aktualności  (pokaż wszystkie)
20 sierpień 2015, 14:41

Wyłączenie Panelu Wnioskodawcy Programu Równać Szanse!

Informujemy, że od dnia 25-go sierpnia 2015 r., od godziny 7.00 do dnia 26-go sierpnia 2015 r., do godziny 6.59 zostanie wyłączony Panel Wnioskodawcy, a przez to nie będzie możliwe podejmowanie żadnych aktywności związanych z rozliczeniem i obsługą dotacji przez Grantobiorców. więcej
19 sierpień 2015, 14:57

Już 26 sierpnia ogłaszamy Regionalny Konkurs Grantowy!

W środę, 26 sierpnia Polska Fundacja Dzieci i Młodzież ogłosi Regionalny Konkurs Grantowy Programu Równać Szanse 2015! więcej
19 sierpień 2015, 11:45

Szkolenia "Jak napisać wniosek w Programie Równać Szanse"!

Zapraszamy do udziału w szkoleniach "Jak napisać wniosek w Programie Równać Szanse". Szkolenia odbędą się we wrześniu w 5 największych miastach Polski. więcej
19 sierpień 2015, 10:59

Szkolenie z wykorzystania nowoczesnych technologii dla koordynatorów RS.

Po raz kolejny ogłaszamy rekrutację na szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji uczestniczących przynajmniej raz w Programie Równać Szanse. więcej
5 lipiec 2015, 16:47

Zakończyło się Szkolenie Młodzieżowych Liderów!

Zakończyło się Szkolenie dla Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse! więcej
30 czerwiec 2015, 09:40

Wywiad z Justyną Zwieją

 

 

Imię i nazwisko:  Justyna Zawieja

 

 

Organizacja: Stowarzyszenie ,,Przyszłość Kotlina"

 

 

Zawód/Wykonywane zajęcie: Dyrektor Jarocińskiego Ośrodka Kultury, prezes Stowarzyszenia ,,Przyszłość Kotlina", inspektor w Urzędzie Gminy w Kotlinie (sprawy społeczne).

 

 

Skąd pomysł na Program „Równać Szanse” w Kotlinie?

Współpracuję z młodzieżą z Gimnazjum w Woli Książęcej (Gmina Kotlin) od 4 lat, widziała i widzę ich potencjał i pasję do działania, ich samodzielność. Z drugiej strony miałam poczucie, że fajne pomysły są niezauważalne przez innych. I tak zaczęłam szperać w necie, natrafiłam na program, gdzie i jak można je zrealizować. Porozmawiałam z młodzieżą i tak zrodził się pomysł na projekt i działanie w Programie ,,Równać Szanse". I udało się!.

 

 

Od kiedy jesteście z programem i co się już udało?

Realizujemy działania w Programie ,,Równać Szanse" po raz pierwszy. Uczymy się współpracować, słuchać nawzajem, działać. Aby lepiej się poznać, zrozumieć spędziliśmy czas na dwudniowym biwaku, z noclegiem, z animacją,  ustalaliśmy zasady, aby czuć się dobrze ze sobą. Ponadto młodzież tworzy zajęcia plastyczne, wokalne, kulinarne i co się udało? Jesteśmy jedną wielką grupą-  różnorodną oraz pozytywnie nakręconą na działania. A wszystko to w tematyce pomidora. Przygotowujemy się do wydania pocztówki, przygotowania Święta Pomidora - lokalnej imprezy promującej walor regionu - pomidor.

 

 

Co wg Pani odróżnia program RS od innych programów skierowanych do młodzieży?

Program RS różni się od innych przede wszystkim podmiotowym podejściem do młodzieży. Stawia na partnerskie traktowanie młodzieży i to ona jest najważniejsza. Włącza do działania samą młodzież dzięki czemu stają się aktywni i sami realizują swój projekt. W programach RS liczy się głównie aktywność uczestników, ich zaangażowanie, kreatywność, chęć zmiany, możliwość realizowania własnych pomysłów. Program RS umożliwia młodzieży naukę samodzielności. Powtarzam, iż spotkać się to dopiero początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces.

 

 

Skąd czerpiecie pomysły na projekty?     

Przede wszystkim to sama młodzież kreuje i ma pomysły. My (ja oraz muzyk) tylko je odkrywamy. Pomysły powstają wtedy, kiedy młodzież dobrze się czuje w swoim towarzystwie, kiedy realizują swoje potrzeby, kiedy naprawdę tego chcą.

 

 

Jak wg Pani powinna wyglądać rola koordynatora projektu, aby Młodzi odnieśli sukces?

Przede wszystkim koordynator ma za zadanie udzielać niezbędnej pomocy w samodzielnej realizacji zadań grupy. Jego rola polega na naprowadzaniu i wspieraniu grupy a nie na zarządzaniu i podawaniu gotowych rozwiązań, nie ocenia, nie komentuje.Stoi obok i po prostu jest.

 

 

Co Panią najbardziej zaskoczyło w trakcie realizacji projektów?

Zaskoczyła mnie  sama młodzież oraz ich energia. Młodzież jest decydentem, ma realny wpływ na podejmowanie i realizacje własnych pomysłów. Dzięki tej samodzielności czują się bardziej doceniani, zwiększa się ich samoocena i wiara we własne siły. Realizowany projekt pozwala im w końcu robić to co naprawdę chcą, a nie to co im się karze lub co wypada robić w szkole, na świetlicy. A pozytywna energia towarzyszy na każdym etapie realizacji projektu i to jest wielkim wzmocnieniem.

 

 

Co najbardziej porywa młodzież w projektach?

Samodzielność, ważność, podejmowanie decyzji i planowanie.

 

 

Była Pani na szkoleniu dla koordynatorów, co daje takie szkolenie?

Przede wszystkim uzmysłowiło mi, że program RS niej jest programem w którym robi się coś dla młodzieży tylko programem gdzie wszystkie działania realizuje się z młodzieżą. Szkolenie to pokazało mi różnice między pracą dla młodzieży a pracą z młodzieżą. Dzięki uczestnictwu w szkoleniu wiem, jak ważne jest podmiotowe traktowanie młodzieży oraz jak pracować z młodymi, aby osiągnąć sukces. Ważne, było dla mnie również poznanie roli koordynatora i znaczenie jego działań w tym programie.

 

 

Jak wygląda sytuacja młodzieży w Kotlinie?

W Gminie Kotlin to pierwszy taki program - projekt realizowany przez młodzież. To ona decyduje o działaniach oraz dba o widoczność programu. To sama młodzież spotyka się z władzami, pokazuje co dla niej ważne i głośno rozmawia o potrzebach. Tworzy społeczność lokalną, tym samym sytuacja młodzieży się zmienia. Powtarzam, bądź zmianą , którą chcesz ujrzeć w świecie.

 

 

Jakie plany dalej?

Sama młodzież już ma kilka pomysłów na wspólne działania, może następny udział w Programie ,,Równać Szanse", może  realizacja projektów, ale na pewno z młodzieżą i dla młodzieży.

 

 

Gdyby miała Pani zarekomendować program innym osobom i organizacjom to co by Pani powiedziała?

Zachęcam wszystkich do skorzystania z szansy, jaką daje ten program, ponieważ umożliwia on wszechstronny rozwój młodzieży, która jak wiadomo, w małych miejscowościach ma niewielkie perspektywy na realizację swoich pomysłów. I życzę duuuuuuuuuuuuużej energii.

 

 

Cel Programu "Równać Szanse"

Konkursy dotacyjne

W tym dziale znajdą się informacje dotyczące aktualnej oferty konkursowej Programu.

Projekty modelowe

Zapraszamy do zapoznania się z Projektami Modelowymi Programu "Równać Szanse".

Kalendarium

Sprawdź co wydarzy się
w Programie "Równać Szanse" w 2015 r.