Aktualności  (pokaż wszystkie)
20 sierpień 2015, 14:41

Wyłączenie Panelu Wnioskodawcy Programu Równać Szanse!

Informujemy, że od dnia 25-go sierpnia 2015 r., od godziny 7.00 do dnia 26-go sierpnia 2015 r., do godziny 6.59 zostanie wyłączony Panel Wnioskodawcy, a przez to nie będzie możliwe podejmowanie żadnych aktywności związanych z rozliczeniem i obsługą dotacji przez Grantobiorców. więcej
19 sierpień 2015, 14:57

Już 26 sierpnia ogłaszamy Regionalny Konkurs Grantowy!

W środę, 26 sierpnia Polska Fundacja Dzieci i Młodzież ogłosi Regionalny Konkurs Grantowy Programu Równać Szanse 2015! więcej
19 sierpień 2015, 11:45

Szkolenia "Jak napisać wniosek w Programie Równać Szanse"!

Zapraszamy do udziału w szkoleniach "Jak napisać wniosek w Programie Równać Szanse". Szkolenia odbędą się we wrześniu w 5 największych miastach Polski. więcej
19 sierpień 2015, 10:59

Szkolenie z wykorzystania nowoczesnych technologii dla koordynatorów RS.

Po raz kolejny ogłaszamy rekrutację na szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji uczestniczących przynajmniej raz w Programie Równać Szanse. więcej
5 lipiec 2015, 16:47

Zakończyło się Szkolenie Młodzieżowych Liderów!

Zakończyło się Szkolenie dla Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse! więcej
15 czerwiec 2015, 12:11

Wywiad z Rafałem Wesołowskim

 

 

Imię i nazwisko: Rafał Wesołowski

 

 

Organizacja: Fundacja Lubuska Inicjatywa Pozarządowa

 

 

Zawód/Wykonywane zajęcie: animator / doradca kluczowy w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze\

 

 

Skąd pomysł na Program „Równać Szanse” w Kosierzu?

Idea realizacji Programu „Równać Szanse” pojawiła się w momencie, gdy miejscowa społeczność (w tym młodzież) wyremontowała wiejską świetlicę. Stanęli wtedy przed dylematem „fajnie mamy obiekt ale co dalej ?” Był to moment, w którym poproszono mnie o to abym pomógł „ogarnąć” młodzież i skoordynował ich działania, może nieco ukierunkował i uporządkował natłok pomysłów.

 

 

Kosierz to mała miejscowość, którą próbujecie zaaktywizować, co się udało?

Młodzież wykonała kawał roboty. Przede wszystkim umieją się już zorganizować, umieją podzielić obowiązki i przypilnować wykonania zadań. Z ich inicjatywy uporządkowany został park, teren przy stawie oraz wyremontowane boisko, z którego są bardzo dumni. Co najważniejsze młodzi w Kosierzu działają razem, organizują sobie ogniska, zawody sportowe, etc. Natchnęli też do działania dorosłych. To za ich przyczynkiem powstaje w Kosierzu stowarzyszenie, którego trzonem będą młodzi i to młodzi też nadali nazwę tej organizacji „Kosierz to my”. Ciekawostką jest, że dorośli musieli z młodzieżą negocjować to czy będą mogli tej nazwy użyć.

 

 

Jak działania młodych są odbierane przez lokalną społeczność?

Lokalna społeczność, początkowo mało ufna w skuteczność działań młodych, obecnie jest bardzo dumna z działań młodzieży. Wójt Gminy Dąbie stawia za wzór młodzież z Kosierza zarówno w obszarze aktywności społecznej, jak i promocji miejscowości i gminy.

 

 

Od kiedy jesteście z programem i co się już udało?

Początek działań w programie to rok 2014 czyli napisanie wniosku a teraz realizacja. To co najważniejsze to udało się przekształcić gromadę wałęsających się bez celu młodzików w zwartą świadomą swoich celów grupę młodych ludzi.

 

 

Co wg Ciebie odróżnia program RS od innych programów skierowanych do młodzieży?

Jest to program PRAWDZIWY. Tu nie ma ściemy, nie ma działań papierowych, nie ma podpisywania list obecności, jako wskaźnika projektowego. Tu efekt jest widoczny – jeśli grupa pracowała realnie lub nie ma go wcale – jeśli się nic nie robiło. A pamiętać należy, że działania są weryfikowane na bieżąco przez młodych, jak i dorosłych mieszkańców wsi.

 

 

Skąd czerpiecie pomysły na projekty?

Młodzi mówią, że same przychodzą. To jest tak: ktoś rzuca pomysł, potem jest burza (nie tylko mózgów) a po uspokojeniu nastrojów grupa stwierdza, że to nie jest takie głupie, tylko trzeba pomyśleć jak to zrobić, do kogo się udać po wsparcie, kogo namówić do udziału i jak zagadać żeby było dobrze. W rzeczywistości pomysły biorą się z potrzeby chwili, np. „fajnie byłoby, jak byśmy mieli boisko”. No to do roboty: krótka narada, burza mózgów, mapa wsparcia (czyli kto może pomóc i do kogo się udać ?), podział zadań i … działamy !

 

 

Jak wg Ciebie powinna wyglądać rola koordynatora projektu, aby Młodzi odnieśli sukces?

Początkowo sądziłem, że muszę czuwać nad wszystkim. Jednak w miarę rozwoju działań w programie okazało się, że im mniej koordynatora tym lepiej. Młodzi zaczęli działać tak, jak umieją najlepiej. Oczywiście popełnili błędy i nie wszystkie działania udały się tak, jak zaplanowali. To jednak okazało się największą nauką. I tu rola koordynatora jest – moim zdaniem – kluczowa. To w takich momentach koordynator powinien pojawiać się i zamieniać niepowodzenia w informację o działaniach. Co oznacza ni mniej ni więcej, jak budowanie poczucia wartości u młodych ludzi. Zawsze powtarzam im: „nie ma porażek są tylko informacje, które musimy wykorzystać do podniesienia jakości naszych działań”.

 

 

Co Cię najbardziej zaskoczyło w trakcie realizacji projektów?

Przede wszystkim sam program i projekt z nim związany. Bardzo zaskoczyła mnie prosta i czytelna procedura oraz to, że rzeczywiście projekty stawiają na realne działania. Natomiast w samym projekcie RADAR zaskoczyło mnie to, jak szybko młodzież skonsolidowała się wokół projektu i poczuła, że jest zespołem.

 

 

Co najbardziej porywa młodzież w projektach?

Realne działania i namacalne efekty. Jeżeli mamy mieć boisko to je zróbmy i już. Zwykle bardziej mozolną pracą jest przygotowanie logistyczne działania, natomiast sama praca czy działanie sprawia im dużo frajdy. Ważnym elementem jest poczucie posiadania wpływu na wydatkowane pieniądze. Tu dyskusje bywają zaiste porywające ale to dobrze, bo młodzi kształtują w sobie umiejętności ekonomiczne, które na pewno będą procentować w przyszłości.

 

 

Co dało Ci szkolenie dla koordynatorów?

Powiem szczerze, że jechałem na szkolenie z pewnymi obawami. Sądziłem, że będzie to kolejna strata czasu (jakich już wiele doświadczyłem) pod hasłem „poznajmy się”, „co macie do powiedzenia?”, kawa, obiad, ciasteczko, spotkania nieformalne, etc. Okazało się, że szkolenie było bardzo merytoryczne i nie było tzw. „wytapiania czasu”. Przede wszystkim pozwoliło mi spojrzeć na projekt od strony wykonawczej, dookreślić cele, spojrzeć inaczej na rzeczywistą rolę koordynatora w projekcie. Oczywiście bardzo cenne były wszelkie wskazówki dotyczące działań młodych w ramach projektu i nacisk na ich samodzielność. Bardzo cennym był fakt indywidualnych konsultacji każdego projektu, który stanowił „kropkę nad i” całego szkolenia. Uff … Noo była to orka ale warta zachodu.

 

 

Jakie plany dalej?

Jeśli chodzi o Kosierz to powstaje tu stowarzyszenie zainspirowane działaniami młodych w „Równać szanse”. Będzie nosiło nazwę „Kosierz to my”, którą wymyśli właśnie uczestnicy RS. Dalszym krokiem będzie pokierowanie ich do składania wniosków RS i rozwijanie działań. natomiast Fundacja Lubuska Inicjatywa Pozarządowa będzie dalej działać na obszarach wiejskich i inspirować innych przykładem Kosierza. W tej chwili będziemy realizować tzw. „małe FIO”, które dotyczyć będzie animacji młodzieży, spółdzielni uczniowskich etc. Nieodpłatne materiały znajdą się na naszej stronie internetowej, która właśnie powstaje.

 

 

 

Gdybyś miał zarekomendować program innym osobom i organizacjom to co byś powiedział?

Parafrazując słowa Jana Pawła II: „Równać szanse” zmienia oblicze ziemi… tej ZIEMI.

Inaczej rzecz ujmując, jeśli chcesz zrobić coś naprawdę to jest to program dla ciebie, jeśli chcesz tylko zbierać podpisy na listach obecności, zapomnij o nim.

Cel Programu "Równać Szanse"

Konkursy dotacyjne

W tym dziale znajdą się informacje dotyczące aktualnej oferty konkursowej Programu.

Projekty modelowe

Zapraszamy do zapoznania się z Projektami Modelowymi Programu "Równać Szanse".

Kalendarium

Sprawdź co wydarzy się
w Programie "Równać Szanse" w 2015 r.