Aktualności  (pokaż wszystkie)
20 sierpień 2015, 14:41

Wyłączenie Panelu Wnioskodawcy Programu Równać Szanse!

Informujemy, że od dnia 25-go sierpnia 2015 r., od godziny 7.00 do dnia 26-go sierpnia 2015 r., do godziny 6.59 zostanie wyłączony Panel Wnioskodawcy, a przez to nie będzie możliwe podejmowanie żadnych aktywności związanych z rozliczeniem i obsługą dotacji przez Grantobiorców. więcej
19 sierpień 2015, 14:57

Już 26 sierpnia ogłaszamy Regionalny Konkurs Grantowy!

W środę, 26 sierpnia Polska Fundacja Dzieci i Młodzież ogłosi Regionalny Konkurs Grantowy Programu Równać Szanse 2015! więcej
19 sierpień 2015, 11:45

Szkolenia "Jak napisać wniosek w Programie Równać Szanse"!

Zapraszamy do udziału w szkoleniach "Jak napisać wniosek w Programie Równać Szanse". Szkolenia odbędą się we wrześniu w 5 największych miastach Polski. więcej
19 sierpień 2015, 10:59

Szkolenie z wykorzystania nowoczesnych technologii dla koordynatorów RS.

Po raz kolejny ogłaszamy rekrutację na szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji uczestniczących przynajmniej raz w Programie Równać Szanse. więcej
5 lipiec 2015, 16:47

Zakończyło się Szkolenie Młodzieżowych Liderów!

Zakończyło się Szkolenie dla Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse! więcej
8 czerwiec 2015, 10:07

Wywiad z Justyną Popielawską

Imię i nazwisko: Justyna Popielewska

 

 

Organizacja: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Połczyna-Zdroju oraz Szwajcarii Połczyńskiej „Niezwykły Połczyn”

 

 

Zawód/Wykonywane zajęcie: inspektor w Urzędzie Miejskim (insp. ds. pozyskiwania środków na działania społeczne)

 

 

Skąd pomysł na Program „Równać Szanse” w Połczynie Zdroju?

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży z Połczyna-Zdroju w 2008 r. gmina utworzyła Punkt Integracji Społecznej. Od samego początku działalność Punktu koncentrowała się na pracy z dziećmi i młodzieżą z połczyńskich szkół. W chwili obecnej działalność PIS jest w 100% finansowana z budżetu gminy. Dotychczas w ramach różnych projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego udało się m.in. doposażyć Punkt w podstawowe elementy wyposażenia. Cały czas pracujemy, wzbogacamy, urozmaicamy ofertę aby działania wprowadzone w punkcie były atrakcyjne dla wszystkich uczestników. Ponieważ znacznie większą część uczestników zajęć stanowią uczniowie szkół podstawowych to ich potrzeby były stawiane na pierwszym miejscu. Dopiero rozmowy i obserwacja grupy gimnazjalistów uczęszczających na zajęcia pokazała nam jak ważne i inne są ich potrzeby. W związku z tym już od jakiegoś czasu szukaliśmy możliwości otrzymania dofinansowania na zrealizowanie chociaż części ich pomysłów. Idea programu Równać Szanse bardzo dobrze wpisuje sie w potrzeby naszej młodzieży. Pozwala im na realizację pomysłów na ciekawe dla nich działania.

 

 

Od kiedy jesteście z programem i co się już udało?

Projekt w ramach RS realizujemy po raz pierwszy. Projekt rozpoczęliśmy od stworzenia własnego kontraktu. Dotyczył on naszego zachowania się podczas zajęć i współpracy w grupie. Do tej pory udało nam się zorganizować i  przeprowadzić dwa spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego – obejrzeliśmy dwa filmy „Nasza klasa i „Podaj dalej”. Zorganizowaliśmy zabawę integracyjną z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, w czasie której przeprowadziliśmy różne gry i zabawy integracyjne. W ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi spotkaliśmy się aby posprzątać nasz piękny Park Zdrojowy i rekreacyjną część zalewu. Po sprzątaniu rozpaliliśmy ognisko, piekliśmy kiełbaski, przeprowadziliśmy quiz na temat naszego projektu, graliśmy w różne gry zespołowe. Przy obu imprezach pogłębialiśmy nasze umiejętności planowania i organizowania oraz współpracy w grupie. Ponieważ wszyscy jesteśmy zainteresowani niezwykłą przeszłością naszej okolicy chcieliśmy pogłębić wiedzę o historii Połczyna. W związku z tym na pierwsze spotkanie i prelekcję zaprosiliśmy pierwszych powojennych osadników miasta Panią Barbarę Wincewicz i Pana Wacława Bujniewicza. Opowiedzieli nam swoją  historię zarówno z okresu wojny jaki i z pierwszych lat w naszym mieście. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w organizowanych przez miasto majówkowych imprezach (byliśmy wolontariuszami przy Pucharze Polski XC w rowerach górskich oraz Maratonie MTB) mogliśmy pozytywnie spożytkować naszą energię do działań społecznych. Była to także ciekawa lekcja odpowiedzialności i wypełniania powierzonych nam zadań. Podczas organizowanego przez Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju Jarmarku Wielkanocnego udało nam się sprzedać zrobione przez nas świąteczne ozdoby. Kilkoro z nas odkryło w sobie nowe talenty. W ten sposób zarobiliśmy środki na kilka biletów do kina. Aby poznać osobę, która ma bardzo duży wpływ na lokalną społeczność oraz wizerunek naszego miasta na kolejna prelekcję zaprosiliśmy pana Tomasza Chmielewskiego, który jest Dyrektorem Centrum Kultury. Pan Tomasz opowiedział nam o działalności kulturalnej naszego miasta oraz planach na przyszłość.

 

                              

Co wg Ciebie odróżnia program RS od innych programów skierowanych do młodzieży?

Program RS różni się od innych przede wszystkim podmiotowym podejściem do młodzieży. Stawia na partnerskie traktowanie młodzieży. Włącza do działania samą młodzież dzięki czemu stają się aktywni i sami realizują swój projekt. W programach RS liczy się głównie aktywność uczestników, ich zaangażowanie, kreatywność, chęć zmiany, możliwość realizowania własnych pomysłów. Program RS umożliwia młodzieży naukę samodzielności.

 

 

Skąd czerpiecie pomysły na projekty?

W szkole młodzież często nie mówi o swoich potrzebach czy pomysłach ponieważ mają wrażenie, że nie znajdą zainteresowania ze strony dorosłych, że nie będą mieli możliwości realizacji tych pomysłów. Często słyszą że się nie da, przez co zniechęcają się i poddają. Zostawieni sami sobie boją się porażek i odpowiedzialności. W Punkcie mogą być „sobą”. Wiedzą, że zawsze zostaną wysłuchani, są bardziej otwarci. Dzięki temu mogą głośno mówić o swoich potrzebach, problemach. Dlatego tez najwięcej pomysłów czerpiemy właśnie z obserwacji młodzieży. Przeprowadzone liczne rozmowy z młodzieżą pomogły nam stworzyć bank pomysłów na kreatywne spędzanie przez nich czasu wolnego.

 

 

Jak wg Ciebie powinna wyglądać rola koordynatora projektu, aby Młodzi odnieśli sukces?

Przede wszystkim koordynator ma za zadanie udzielać niezbędnej pomocy w samodzielnej realizacji zadań grupy. Jego rola polega na naprowadzaniu i wspieraniu grupy a nie na zarządzaniu i podawaniu gotowych rozwiązań.

 

 

Co Cię najbardziej zaskoczyło w trakcie realizacji projektów?

Głównie otwartość, kreatywność i cudowna współpraca z młodzieżą. To że potrafią poradzić sobie w różnych sytuacjach. Bardzo miło zaskoczyła mnie chęć niesienia pomocy potrzebującym. Obecnie młodzież we wszystkich szkołach z terenu gminy przeprowadziła akcję dla umierającego chłopca - wykonują i zbierają dla niego kartki urodzinowe.

 

 

 

Co najbardziej porywa młodzież w projektach?

Młodzież jest decydentem, ma realny wpływ na podejmowanie i realizacje własnych pomysłów. Dzięki tej samodzielności czują się bardziej doceniani, zwiększa się ich samoocena i wiara we własne siły. Realizowany projekt pozwala im w końcu robić to co naprawdę chcą, a nie to co im się karze lub co wypada robić w szkole.

 

 

Połczyn jest znanym Miastem uzdrowiskowym, jak to wpływa na sytuację młodzieży?

Połczyn - Zdrój ma za zadanie przyciągnąć jak największą liczbę turystów i kuracjuszy. W związku z tym władze miasta, przedsiębiorcy i lokalna społeczność starają się zapewnić jak najbogatszą ofertę rozrywkową skierowana właśnie do tych grup. Niestety oferta ta jest mało atrakcyjna i nie jest dostosowana dla młodzieży.

 

 

Co dało Ci szkolenie dla koordynatorów?

Przede wszystkim uzmysłowiło mi, że program RS niej jest programem w którym robi się coś dla młodzieży tylko programem gdzie wszystkie działania realizuje się z młodzieżą. Szkolenie to pokazało mi różnice między pracą dla młodzieży a pracą z młodzieżą. Dzięki uczestnictwu w szkoleniu wiem jak ważne jest podmiotowe traktowanie młodzieży oraz jak pracować z młodymi aby osiągnąć sukces.

 

 

Jakie plany dalej?

Mamy nadzieję, że uda sie przeprowadzić drugą edycję programu, w którą chcielibyśmy włączyć również młodzież licealną.

 

 

Gdybyś miała zarekomendować program innym osobom i organizacjom to co byś powiedział?

Program angażuje do kreatywnego, innowacyjnego działania nie tylko młodzież, ale i wszystkich pracowników biorących udział w realizacji projektu. Program jest dla młodzieży 

Cel Programu "Równać Szanse"

Konkursy dotacyjne

W tym dziale znajdą się informacje dotyczące aktualnej oferty konkursowej Programu.

Projekty modelowe

Zapraszamy do zapoznania się z Projektami Modelowymi Programu "Równać Szanse".

Kalendarium

Sprawdź co wydarzy się
w Programie "Równać Szanse" w 2015 r.