Aktualności  (pokaż wszystkie)
20 sierpień 2015, 14:41

Wyłączenie Panelu Wnioskodawcy Programu Równać Szanse!

Informujemy, że od dnia 25-go sierpnia 2015 r., od godziny 7.00 do dnia 26-go sierpnia 2015 r., do godziny 6.59 zostanie wyłączony Panel Wnioskodawcy, a przez to nie będzie możliwe podejmowanie żadnych aktywności związanych z rozliczeniem i obsługą dotacji przez Grantobiorców. więcej
19 sierpień 2015, 14:57

Już 26 sierpnia ogłaszamy Regionalny Konkurs Grantowy!

W środę, 26 sierpnia Polska Fundacja Dzieci i Młodzież ogłosi Regionalny Konkurs Grantowy Programu Równać Szanse 2015! więcej
19 sierpień 2015, 11:45

Szkolenia "Jak napisać wniosek w Programie Równać Szanse"!

Zapraszamy do udziału w szkoleniach "Jak napisać wniosek w Programie Równać Szanse". Szkolenia odbędą się we wrześniu w 5 największych miastach Polski. więcej
19 sierpień 2015, 10:59

Szkolenie z wykorzystania nowoczesnych technologii dla koordynatorów RS.

Po raz kolejny ogłaszamy rekrutację na szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji uczestniczących przynajmniej raz w Programie Równać Szanse. więcej
5 lipiec 2015, 16:47

Zakończyło się Szkolenie Młodzieżowych Liderów!

Zakończyło się Szkolenie dla Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse! więcej
4 maj 2015, 16:26

Wywiad z Małgorzatą Wesoły

 

 

Imię i nazwisko:  Małgorzata Wesoły

 

 

Organizacja: Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Złotowie

 

 

Zawód/Wykonywane zajęcie: Jestem nauczycielem wychowania fizycznego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Złotowie.

 

 

Skąd pomysł na Program „Równać Szanse” w Złotowie?

Wcześniej współpracowaliśmy z Biblioteką i jej Dyrektorem – Sylwią Mróz oraz ze Stowarzyszeniem Złotowski Korpus Ekspedycyjny, podejmując się wspólnie różnych przedsięwzięć. Również tym razem chcieliśmy zrobić coś ciekawego dla regionu, wykorzystując do tego młodzież z dużym potencjałem, aspiracjami i możliwościami.

 

 

Od kiedy jesteście z programem i co się już udało?

W tym roku mamy swój debiut w programie „Równać Szanse”. Pierwsze nasze spotkanie z młodzieżą odbyło się 03. 02. 2015 r. i od tego dnia zaczęliśmy działać. Mamy za sobą udane gry miejsko – terenowe: „Operacja Przebiśnieg” oraz „Ogólniadę”. Chętni pomagali w obsłudze imprezy ogólnopolskiej „Krajna Adventure Race”. Jesteśmy w tracie budowania strony internetowej, na której zamieszczone będą filmy i reportaże z imprez. Obecnie młodzież bierze udział w warsztatach z biegu na orientację i pierwszej pomocy.

 

 

Co wg Pani odróżnia program RS od innych programów skierowanych do młodzieży?

Nie uczestniczyłam w wielu programach, ale podoba mi się nacisk nałożony na rozwój młodego człowieka, by działał samodzielnie i uczył się odpowiedzialności.

 

 

Skąd czerpiecie pomysły na projekty?

Wynikają one z możliwości wykorzystania pięknego terenu w Złotowie, jak i wokół niego. Pomysłodawcami są dorośli oraz młodzież, którzy kierują się swoimi zainteresowaniami i hobby.

 

 

Jak wg Pani powinna wyglądać rola koordynatora projektu, aby Młodzi odnieśli sukces?

Po realizacji wyżej wymienionych zadań, mogę stwierdzić, że taki szef jest bardzo potrzebny. Pomysłów na projekty oraz to, w jaki sposób je zrealizować, młodzieży nie brakuje. Jednak, żeby nie powstał chaos, ktoś musi nad tym czuwać.

 

 

Co Panią najbardziej zaskoczyło w trakcie realizacji projektów?

Nie wydarzyło się nic takiego co mogło mnie zaskoczyć, ponieważ od lat pracuję z młodzieżą. Przy wykonywaniu różnych przedsięwzięć, spotykamy się z różnym reakcjami czy problemami, ale młodzi zawsze stają na wysokości zadania, wykazując się odpowiedzialnością, samodzielnością i zaangażowaniem. Realizacja pierwszego zadania wymagała od nas dużego wysiłku i miałam odczucia, że każdy z nas nie był pewny swoich możliwości i efektu, jaki osiągniemy. Po sukcesie pierwszego przedsięwzięcia, nabraliśmy tej pewności oraz doświadczenia. Drugi projekt poszedł nam „piorunem” - wystarczyły tylko dwa krótkie spotkania, aby określić, kto za co jest odpowiedzialny i takiego efektu się spodziewałam.

 

 

Co najbardziej porywa młodzież w projektach?

Satysfakcja, gdy pomysły wypływają od nich oraz gdy w pełni zrealizują swoje zadanie. Ważne jest dla nich uznanie osób spoza projektu i zadowolenie uczestników zorganizowanych przedsięwzięć. Lubią mieć wpływ na podejmowane decyzje i czują się przez to potrzebni. Miło widzieć, że bardziej się integrują i coraz lepiej ze sobą współpracują.

 

 

Była Pani na szkoleniu dla koordynatorów, co daje takie szkolenie?

Szkolenie dla koordynatorów pozwoliło mi spojrzeć inaczej na realizację projektu. Byłam nastawiona bardziej na realizację zadań przy okazji których, młodzież czegoś się nauczy. Okazało się, że ma być odwrotnie, co mi bardzo odpowiada. Do tej pory, podejmując jakiekolwiek działania z młodzieżą, nigdy nie byłam nastawiona na wynik. Dla mnie ważne było zawsze, aby młodzież dobrze się bawiła, a przy okazji zdobyła nowe doświadczenia.

 

 

Jakie plany dalej?

Chcę dokończyć ten projekt i mam nadzieję, że parę osób będzie dalej aktywnie działać w promowaniu naszego regionu, np.: w Korpusie Ekspedycyjnym lub nawiążą współpracę z Urzędem Miasta. Po skończonym programie „Równać Szanse” poszukam kolejnego przedsięwzięcia, w którym będę mogła, wspólnie z młodzieżą, znów zrobić coś wartościowego.

 

 

Gdyby miała Pani zarekomendować program innym osobom i organizacjom to co by Pani powiedziała?

Warto dla młodzieży i z młodzieżą podejmować wyzwania. Przynosi to wiele satysfakcji, zabawy, nauki, a przy okazji można zrobić coś dobrego dla siebie i innych.

Cel Programu "Równać Szanse"

Konkursy dotacyjne

W tym dziale znajdą się informacje dotyczące aktualnej oferty konkursowej Programu.

Projekty modelowe

Zapraszamy do zapoznania się z Projektami Modelowymi Programu "Równać Szanse".

Kalendarium

Sprawdź co wydarzy się
w Programie "Równać Szanse" w 2015 r.